5 soļi, kā sakopt māju pēc ziemas sezonas

03.05.2024

Jaunumi un preses relīzes

 • 31.05.2024
  Drīz skolēniem sāksies vasaras brīvlaiks – kā to pavadīt bez raizēm
  More
 • 29.05.2024
  ’’Gjensidige Latvija’’ vadītāja Sanita Glovecka: apdrošināšanas pratība – zināšanas, kas nomierina
  More
 • 24.05.2024
  Ārstēšanas izmaksas tūristiem Turcijā pieaugušas par 53%
  More

Lai gan šobrīd laikapstākļi var maldināt, straujiem soļiem tuvojas vasaras sezona.

Ziemā un agrā pavasarī ēkas, īpaši jumtus, ietekmē vējš, lietus, sniegs un mitrums, kas var nodarīt ievērojamus kaitējumus. Rūpējoties par sava mājokļa drošību un pasargājot to pret nevēlamiem bojājumiem, ir vērts regulāri pārbaudīt potenciālās problēmvietas. 2023. gadā Gjensidige Latvija saņēma vairāk nekā 1500 pieteikumu, kas saistīti ar negadījumiem mājoklī. Lielākā daļa bija novēršami, savlaicīgi veicot mājokļa apsekošanu un novēršot nepilnības. Piedāvājam piecus padomus, kas palīdzēs pārdomāti sagatavot savu mājokli vasarai.

Pārbaudi jumtu un lietusūdens notekcaurules

Daudzi mājokļu saimnieki neiedomājas pēc ziemas sezonas pārbaudīt ēkas jumta stāvokli. Ziemā un pavasarī jumtu ietekmē Latvijas reģiona skarbie laikapstākļi – stiprs vējš, lietus, sniegs un arī gaisā esošais piesārņojums. Tādēļ, beidzoties aukstajam laikam, ir svarīgi pārbaudīt, vai mitrums un vējš nav radījis bojājumus jumta segumā. Nepamanītās plaisas vai bojājumi vēlāk neizbēgami kaitēs mājokļa griestiem, sienām un nesošajām konstrukcijām. Neatkarīgi no tā, cik vecs ir jumts, to ieteicams pārbaudīt divreiz gadā.

Ja vēl pirms ziemas iestāšanās nepaguvāt pārbaudīt ēkas notekcaurules, šobrīd ir īstais laiks tām pievērst lielāku uzmanību. Mājokļa notekcauruļu sistēmā krājas lapas, zariņi, dubļi un citi netīrumi. Ja šādi nevēlami gruži notekcaurulēs traucē caurteci, ūdens viegli atradīs citu ceļu, kur doties. Piemēram, ūdens var sākt tecēt pa jumtu vai gar mājas sienu, veidojot pelējumu un bojājot apmetumu. Turklāt, ja ūdens sakrājas un notekcaurules kļūst smagas, tās viegli var ieplaisāt vai atdalīties no sienu stiprinājumiem un krist, veidojot vēl lielākus bojājumus.

Lai izvairītos no zaudējumiem un sagatavotos vasarai, kas nereti nāk ar vairākām stiprām vētrām, vēlams veikt notekcauruļu apkopi laikus. Ieteicams notekcaurules aprīkot arī ar sietu, lai lielāka izmēra lapas un citi iespējamie cauruļu aizsprostotāji jau sākotnēji tajās neiekļūtu.

Pārbaudi mājas ventilācijas sistēmu un iztīri skursteni

Ja mājoklī ir ierīkota ventilācijas sistēma, tad tās regulāra apkope ir obligāta, lai nodrošinātu labu gaisa kvalitāti. Pēc vairāku mēnešu lietošanas gaisa filtros un caurulēs ātri var sakrāties putekļi, mājdzīvnieku spalvas un citi netīrumi. Bieži vien sistēmas apkope reizi pusgadā ir finansiāli izdevīgāka nekā jaunas sistēmas pirkšana pēc tās neatgriezeniskas sabojāšanās.

Rūpējoties par gaisa kvalitāti, nevar aizmirst arī par siltumu. Ja mājā ir ierīkots skurstenis, un kamīnā vai krāsnī galvenokārt tiek kurināts koks, laika gaitā skurstenī uzkrājas kvēpi un viela, ko dēvē par kreozotu. Tas ir dabīgs blakusprodukts, kas veidojas malkas dedzināšanas procesā un palielina ugunsgrēka rašanās risku. Tādēļ ir svarīgi reizi gadā profesionāļa vadībā veikt skursteņa tīrīšanu. Papildus, ja krāsns vai kamīns netiek izmantots, vienmēr jāatceras aizvērt aizbīdni, ko dēvē arī par “šīberi”. Tas nodrošina gan pret tvana gāzes ieplūšanas risku, gan nevēlamu kukaiņu un mazu dzīvnieciņu vizītēm.

Aizpildi spraugas un pārbaudi sava iebraucamā ceļa kvalitāti

Veicot lielo pavasara tīrīšanu, jāatceras, ka rūpīga mājokļa apsekošana ir nozīmīga šī darba daļa. Svarīgi pārbaudīt, vai pēc ziemas nav radušās kādas spraugas durvīs vai logos, kas nelabvēlīgi ietekmē mājokļa siltumizolāciju un energoefektivitāti. Atklājot šādas spraugas, vēlams tās aizpildīt pēc iespējas ātrāk. Savukārt, ja mājoklim ilgi nav mainīti vai uzlaboti logi, kas tādēļ slikti notur siltumu telpā, tad, iespējams, ir laiks apsvērt arī jaunu logu iegādi.

Ja mājoklim ir kāds koka vai cita dekoratīva materiāla ārsienas apmetums, svarīgi pārbaudīt, vai nav nepieciešama jauna aizsargājošā pārklājuma kārta. Tas attiecas arī uz citām maznoturīgu materiālu konstrukcijām – šķūnīšiem, terasēm, galdiem u.c. objektiem, kas pastāvīgi atrodas ārpus mājas.

Papildus jāparūpējas par sava mājokļa iebraucamo zonu, kas ziemas sezonā tikusi izmantota bez īpašas piesardzības – šķūrējot sniegu un kaisot smiltis vai sāli. Siltākā laikā, kad sniega kārta vairs nenosedz nepilnības, ir nepieciešams pārbaudīt, vai iebraucamā ceļa bojājumi neradīs potenciālu apdraudējumu pašu veselībai vai automašīnai.

Apgriez koka zarus

2023. gadā Gjensidige Latvia kompensācijās par krītošu koku nodarītajem zaudējumiem izmaksājusi vairāk nekā 100 000 eiro, savukārt gandrīz 300 000 eiro par vētru nodarītajiem postījumiem. Apzinoties iespējamo vasaras vētru kaitējumu, ja īpašumā ir koki, vērtīgi būtu laikus pārbaudīt, vai tie spēcīga vēja ietekmē nevarētu kļūt par papildus apdraudējumu. Lielās vētras, ar ko saskārāmies pagājušogad, liecina, ka kokiem, kas atrodas īpašumu tuvumā, ir jāpievērš uzmanība jau savlaicīgi. Ja kāds zars izskatās nestabils, ir vērts apdomāt, vai to nav nepieciešams apgriezt vai apzāģēt, izmantojot profesionāla arborista pakalpojumus.

Pārbaudi inženierkomunikāciju stāvokli

Ūdens noplūdes ir viens no biežākajiem bojājumiem, ar ko saskaras telpu īpašnieki. Ir ļoti svarīgi apsekot savā īpašumā esošās inženierkomunikācijas. Ja ūdens sistēmā tiek izmantoti filtri, ir jāpievērš uzmanība to stāvoklim, vai filtra korpusā nav radušās plaisas, vai “nesulo” savienojumu vietas. Reizi piecos gados ir vēlams nomainīt ne tikai pašu filtru, bet arī filtra korpusu. Īpaša uzmanība ir jāpievērš ūdens apgādes lokanajām caurulēm pirms ūdens maisītājiem. Vislabākais risinājums ir šīs lokanās caurules nomainīt reizi divos vaitrijos gados. Tāpat ir vēlams iegādāties atbilstoša garuma caurules, lai nav jātaisa lieki savienojumi, kas rada papildu vājās vietas ūdens apgādes sistēmā.