Elektriskie sildītāji: glābiņš ziemā vai potenciāls ugunsgrēks

01.12.2022

Jaunumi un preses relīzes

 • 29.08.2023
  Sagatavojies Dziesmu un Deju svētkiem savlaicīgi - kam jābūt svētku dalībnieka somā
  More
 • 28.08.2023
  Sanita Glovecka: dabas stihijas maina apdrošināšanas tendences Latvijā
  More
 • 18.08.2023
  Loterijas nr. 7728 uzvarētāji
  More

Tuvojoties ziemai, tā vien gribas ieritināties zem segas un sasildīties, kā vien iespējams. Labs rīks papildu siltuma nodrošināšanai mājoklī ir pārvietojamais elektriskais sildītājs. Taču šī ierīce ir arī liels uguns drauds, tāpēc to izmantojot jāievēro pastiprināta drošība, lai neizceltos ugunsgrēks. Gjensidige Latvija ir sagatavojusi padomus, kā izmantot elektrisko sildītāju, lai nenodarītu kaitējumus savam mājoklim.

Laikā, kad piedzīvojam ļoti strauju gāzes un apkures cenu pieaugumu, ne vienā vien mājoklī resursu taupības dēļ gada aukstajos mēnešos vidējā gaisa temperatūra būs zemāka kā citus gadus. Tieši tādēļ daļa iedzīvotāju meklēs veidus, kā nodrošināt papildu siltumu mājoklī, piemēram, izmantojot elektriskos sildītājus.

"Elektriskie sildītāji ir kompakts un fleksibls telpas apsildes veids, tomēr no ugunsdrošības viedokļa tas prasa papildu uzraudzību. Tā kā sildītājus lietojam sezonāli, un ilgu laiku tie mēdz stāvēt kādā nostūrī, pirms lietošanas ir būtiski pārliecināties par to gatavību darbam. Proti, ir ļoti svarīgi pārskatīt ierīces tehnisko stāvokli, vai tam nav acīmredzami elektronikas bojājumi, kā arī vai pašu sildītāju un tā motoru neklāj putekļu kārta, jo tieši tas ir viens no uguns katalizatoriem, kas mazu dzirksteli var pārvērst par ugunsnelaimi," skaidro Gjensidige Latvija īpašuma un nestandarta atlīdzību veidu grupas vadītājs Dmitrijs Neilands.

Pirms lietošanas pārliecinies par tehnisko stāvokli!

Nereti elektrisko sildītāju atsākam izmantot tikai rudens sezonā un gada siltajos mēnešos tas netiek lietots, tādēļ būtiski sākt apkopi ar sildītāja tīrīšanu. Ja jūsu sildītāju klās bieza putekļu kārta, tas ne tikai ietekmēs tā veiktspēju, bet arī apdraudēs drošību. Uzkrātie putekļi ir īpaši bīstami, jo tie nelielas dzirksteļošanas gadījumā var viegli aizdegties un izraisīt ugunsgrēku. Uz sildītāja ārpuses esošos netīrumus iespējams vienkārši notīrīt, izmantojot sausu drānu, tomēr būtiskāk ir aplūkot vai putekļi nekrājas ierīces iekšpusē. Vairumam sildītāju atliek vien atskrūvēt dažas skrūves, lai varētu brīvi piekļūt motora daļai un to kārtīgi iztīrītu. Sildītājiem, kas aprīkoti ar ventilatoru, noteikti jānotīra arī ventilatora lāpstiņas. Sildītāja motora tīrīšanai noteikti nevajadzētu izmantot ūdeni, tādēļ piemērotākais rīks apkopei būs putekļsūcējs. Tā no putekļiem atbrīvosiet arī pašas smalkākās sildītāja detaļas. Pirms tīrīšanas noteikti pārliecinieties, ka sildītājs nav pievienots strāvas avotam, lai izvairītos no dažāda veida elektrotraumām.

Lai izvairītos no elektriskā sildītāja izraisīta ugunsgrēka, pirms tā lietošanas noteikti jāpārbauda ierīces elektrības vads. Pirmā pazīme, kas norādīs uz to, ka sildītāju nevajadzētu izmantot ir vizuāli bojājumi uz vada izolatora. Ja uz tā ir kāda plaisa, vads ir atklāts vai pat plīsis, noteikti nesavienojiet to ar elektrotīklu. Bojāts vads būtiski paaugstina elektrisko ugunsgrēku risku jūsu mājoklī, tāpēc pirms lietošanas sazinieties ar profesionāli, lai to salabotu, vai iegādājaties jaunu ierīci, ja remonts nav iespējams.

Neatstāj sildītāju bez uzraudzības!

Kā jau jebkuru citu elektronisku ierīci, arī sildītāju nebūtu ieteicams uz ilgu laiku atstāt bez uzraudzības. Noteikti neatstājiet to ieslēgtu uz nakti, jo, vairākas stundas darbojoties, sildītājs var pārkarst un aizdegties. Tāpat, ja ilgu laiku dodaties prom no istabas, kurā darbojas sildītājs, noteikti to izslēdziet. Jaunākie elektrisko sildītāju modeļi ir aprīkoti ar sistēmu, kas pārkaršanas gadījumā to izslēgs, taču vecākus modeļus nāksies uzraudzīt pašiem.

Tāpat lietošanas laikā svarīgi ik pa laikam pārbaudīt, vai sildītāja vads un kontaktligzda nav uzkarsuši. Ja jūtat, ka tie ir palikuši karsti, nekavējoties pārtraucat tā lietošanu. Šādā gadījumā būs nepieciešams sazināties ar elektriķi, lai pārbaudītu, vai kontaktligzda nav bojāta, tāpēc izvairieties no tās izmantošanas.

Novieto sildītāju drošā vietā!

Lai sildītājs pildītu savu funkciju un būtu arī drošs, īpaši svarīgs ir tā novietojums telpā. Elektrisko sildītāju būtu ieteicams novietot tā, lai tas būtu vismaz viena metra attālumā no viegli uzliesmojošiem sadzīves priekšmetiem, piemēram, dīvāna un gultas. Tomēr īpaša uzmanība jāpievērš, lai tas nav tekstila izstrādājumu - aizkaru, pledu, apģērbu un paklāju tuvumā. Ja mājoklī atrodas bērni un mājdzīvnieki, vēlams, lai tie netiktu atstāti vienā telpā ar sildītāju bez uzraudzības. Tā var izvairīties no nejaušas ierīces apgāšanas vai nelāgiem apdegumiem, jo elektriskā sildītāja virsma var uzkarst līdz pat 80 grādiem.

Tāpat der atcerēties, ka sildītājs ir jānovieto uz līdzenas un stabilas virsmas, lai samazinātu ierīces apgāšanās risku. Noteikti nevajadzētu novietot ierīci uz paklāja, jo tas aiztur siltumu un sildītāja pārkaršanas gadījumā tas var viegli uzliesmot.

Izmanto tikai sienas kontaktligzdu!

Elektriskais sildītājs patērē lielu jaudu, tāpēc drošāk būs to savienot ar sienas kontaktligzdu, nevis izmantot pagarinātāju. Pārslodzes gadījumā pagarinātājs var pārkarst, kas savukārt var novest pie ugunsnelaimes. Tāpat jāizvairās no vispārējā mājokļa elektrotīkla pārslodzes. Proti, ja vēlaties sasildīties ar elektrisko sildītāju, vienlaicīgi neizmantojiet citas lielas jaudas ierīces kā, piemēram, veļas mazgājamo mašīnu vai elektrisko tējkannu.