No svētkiem līdz ugunsnelaimei ir viens solis

30.12.2020

Jaunumi un preses relīzes

 • 31.08.2023
  Drošs ceļš uz skolu – ko der atgādināt skolēnam pirms Zinību dienas?
  More
 • 29.08.2023
  Sagatavojies Dziesmu un Deju svētkiem savlaicīgi - kam jābūt svētku dalībnieka somā
  More
 • 28.08.2023
  Sanita Glovecka: dabas stihijas maina apdrošināšanas tendences Latvijā
  More

Gada nogalē ikkatrs cenšas radīt īpašu svētku atmosfēru, rotājot māju un aizdedzot svētku ugunis. Taču nereti svētki izvēršas citādi, nekā plānots, jo netiek ievēroti ugunsdrošības noteikumi. Gjensidige Latvija atgādina – atklātu uguni nedrīkst atstāt bez uzraudzības, bet svētku uguņošana ir rūpīgi jāplāno un jāveic ar lielu piesardzību.

 

Viena no Vecgada vakara populārākajām tradīcijām ir svētku uguņošana – salūtu, bengāļu uguņu, sveču un citu pirotehnikas atribūtu aizdegšana svētku vakaros. Pirotehniskajiem izstrādājumiem ir piecas bīstamības klases. Pirmajā ietilpst svece un svētku dzirksteles, otrajā un trešajā mazas intensitātes pirotehnikas izstrādājumi, savukārt ceturtajā un piektajā – pirotehnikas izstrādājumi, kas paredzēti lieliem uguņošanas pasākumiem un kurus ir atļauts izmantot tikai profesionāļiem ar īpašu licenci.

 

Svētku uguņi iekštelpās

Svētku dzirksteles nereti tiek aizdegtas ne tikai ārā, bet arī iekštelpās svētku atmosfērai. Sveču atstāšana bez uzraudzības nav droša, jo īpaši, ja blakus ir ugunsnedroši elementi, jo pat neliela sveces dzirkstele var aizdedzināt viegli uzliesmojošus priekšmetus, kas atrodas blakus – egles, galdautus, aizkarus un citus. Tāpat nevajadzētu atstāt visu diennakti un bez uzraudzības ieslēgtas egļu virtenes, jo pat neliels īssavienojums var būt iemesls ugunsnelaimei.

 

Svētku uguņošana ārā

Ik gadu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests saņem virkni izsaukum, kad jādodas glābt cilvēkus, kas cietuši uguņošanas laikā. Pirms salūta šaušanas, rūpīgi jāpievērš uzmanība attālumam no cilvēkiem un ugunsbīstamiem priekšmetiem vismaz 50 metru rādiusā. Rīkojot salūtu, ir jāpārliecinās, ka starta laukumā nav neviena skatītāja vismaz 15-20 metru attālumā no ierīces, kā arī ir jāpievērš uzmanība vēja virzienam, lai lādiņu un dzirksteles netiktu aizpūstas uz tuvākā apkārtnē esošiem degošiem objektiem. Svarīgi arī neaizmirst par četrkājainajiem draugiem, jo atšķirībā no cilvēkiem, dzīvniekiem salūts sagādā lielus pārdzīvojumus. Mājdzīvniekus salūta laikā ieteicams turēt iekštelpās, pieskatītus vai pie ciešas pavadas, lai dzīvnieks nevarētu satraukumā aizbēgt.

 

Gjensidige Latvija atgādina, ka, ja rodas vismazākās ugunsgrēka pazīmes, par tām ir nekavējoties jāinformē Valsts ugunsdzēsības un drošības dienests, zvanot pa tālruni 112. Gaidot palīdzību, pēc iespējas ir jāevakuē cilvēki no telpas un jācenšas dzēst ugunsgrēku pašu spēkiem. Pēc valsts likumdošanas katram mājoklim ir jābūt aprīkotam ar dūmu detektoru un ugunsdzēsības aparātu. 

 

Par ADB "Gjensidige":

ADB "Gjensidige" Latvijas filiāle ir Norvēģijas vadošās apdrošināšanas kompānijas meitas uzņēmums, kas šogad atzīmē 26 gadu jubileju. "Gjensidige Latvija" ir viena no TOP3 vadošajām apdrošināšanas kompānijām Latvijā, un tā piedāvā visus nedzīvības apdrošināšanas veidus. "Gjensidige Latvija" piedāvā saņemt konsultācijas, piedāvājumus, pieteikt atlīdzību vai iegādāties visa veida nedzīvības apdrošināšanu internetā (gjensidige.lv), kā arī 17 pārstāvniecībās un klientu apkalpošanas centros visā Latvijā.