Izmaiņas saistībā ar Zaļo karti

01.07.2020

Jaunumi un preses relīzes

 • 12.07.2024
  Izbaudi festivālu droši!
  More
 • 09.07.2024
  Kas jāzina, lai pasargātu sevi no karstuma?
  More
 • 18.06.2024
  Jāņi bez raizēm – kā svinēt droši?
  More

Sākot ar šodienu - 1. jūliju, spēkā stājas izmaiņas Zaļās kartes jeb starptautiskās civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas polises veidlapā. Turpmāk personai šķērsojot valsts robežu, pietiek tikai ar Zaļās kartes polisi, kas izdrukāta uz baltas papīra lapas. Līdz šim dokuments bija derīgs tikai tad, ja tas bija izdrukāts uz speciālās zaļas krāsas veidlapas. Jaunā prasība ir ieviesta visās Eiropas valstīs, kurās ir spēkā Zaļās kartes apdrošināšanas sistēma.

Zaļā karte ir starptautisks apdrošināšanas līgums, kas tiek noslēgts attiecībā uz transportlīdzekli, kurš piedalās ceļu satiksmē valstī, kurā ir Zaļās kartes sistēmas dalībvalsts. To ir nepieciešams iegādāties, ja plāno ar auto doties uz Albāniju, Baltkrieviju, Bosniju un Hercegovinu, Irānu, Izraēlu, Krieviju, Maķedoniju, Melnkalni, Maroku, Moldovu, Tunisiju, Turciju vai Ukrainu vai šķērsot kādu no šīm valstīm.

Jaunais princips noteikti atvieglo autovadītāju dzīvi. Transportlīdzekļu vadītājiem vairs nav jādodas uz apdrošināšanas kompāniju, lai saņemtu Zaļo karti. Šobrīd šo dokumentu var saņemt elektroniski e-pastā vai, izdrukājot uz baltas papīra lapas. Ja nav iespējas polisi izdrukāt, to var saņemt arī pa pastu,” informē Gjensidige  Latvija Filiāles vadītaja Ināra Meija.

Pēc autovadītāju pieprasījuma apdrošināšanas kompānijas izsniedz Zaļo karti kopā ar sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas polisi. Apdrošināšanas segums ir spēkā visās Eiropas ekonomikas zonas valstīs un Šveicē. „Šī karte garantē tādu apdrošināšanas segumu, kāds nepieciešams ikvienā no šīm valstīm saskaņā ar attiecīgās valsts tiesību aktiem. Tas ir obligāts dokuments, kas jāņem līdzi ikvienam autovadītājam, kurš brauc uz ārzemēm,” stāsta I.Meija

Gjensidige Latvija Filiāles vadītāja informē, ka katrā valstī ieviestais tiesiskais regulējums atšķiras, tādēļ ir svarīgi iepazīties ar mērķa valsts likumdošanu. Robežsargi apdrošināšanas polises neesamību uzskatīs par transportlīdzekļa vadīšanu bez obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas. „Lai izvairītos no šādām situācijām, autovadītājiem, kuri dodas uz ārvalstīm, jāņem līdzi ne tikai Zaļā karte, bet arī savs personu apliecinošs dokuments, autovadītāja apliecība, apdrošināšanas polise, kā arī transportlīdzekļa reģistrācijas un tehniskās apskates dokumenti,” informē Ināra Meija

Gadījumā ja ceļu satiksmes negadījums notiek valstī, kurā ir ieviesta Zaļās kartes sistēma, apdrošināšanas atlīdzība tiek izmaksāta tādā apmērā, kā to paredz tās valsts tiesību akti, kurā tika reģistrēts šāds negadījums.