Ceļo ar auto droši! Eksperta padomi

15.05.2022

Jaunumi un preses relīzes

 • 03.05.2024
  5 soļi, kā sakopt māju pēc ziemas sezonas
  More
 • 30.04.2024
  Aptauja: Latvijas iedzīvotāji sākuši mazāk pievērst uzmanību ilgtspējai un produktu izcelsmei
  More
 • 15.04.2024
  Brauc ar velo droši!
  More

Līdz ar siltā laika iestāšanos, cilvēki steidz izbaudīt atvaļinājumu un iepazīt vēl neredzētas vietas. Turklāt šobrīd arvien vairāk atpūtnieku izvēlās ceļot ar automašīnu, tajā skaitā – dodoties uz ārzemēm. Lai brauciens būtu izdevies un noritētu bez nepatīkamiem pārsteigumiem, Gjensidige Latvija apkopojusi padomus, kā sagatavoties drošam ceļojumam ar auto.

Parūpējies par sava auto tehnisko stāvokli!

“Tuvojoties kārotajam atvaļinājumam, tā vien gribas lēkt mašīnā un doties izbraucienā uz vēl neapskatītām vietām. Lai gan šķiet, ka atliek vien sakraut mantas un doties ceļā, automašīna var nebūt tam gatava. Svarīgi auto tehnisko stāvokli pārbaudīt jau laikus pirms plānotā ceļojuma. Automašīnu remonts ārzemēs var būt ļoti dārgs un atstāt pamatīgu iespaidu ceļojuma kopīgajā budžetā, tāpēc pārliecinies, ka mašīna ir gatava garajam ceļam jau pirms izbraukšanas,” stāsta Gjensidige Latvija Transporta atlīdzību grupas vadītājs Andris Balodis.

Nav nozīmes vai izbrauciens plānots Latvijas robežās, vai uz kādu tālāku vietu automašīnai jābūt tehniski gatavai garajam ceļam. Pirms dodies ceļojumā, sagatavo savu auto, lai piedzīvojuma laikā nenonāktu nepatīkamā situācijā. Ja brauciena laikā būs jāmēro tūkstošiem kilometru, noteikti ieplāno automašīnas motoreļļas maiņu. Nereti dzirdam, ka eļļa jāmaina ik pēc 10 tūkstošiem nobrauktu kilometru, bet realitātē tas ir atkarīgs no pašas automašīnas modeļa, braukšanas paradumiem un citiem būtiskiem faktoriem.

Kad par automobiļa motoru esi parūpējies, pārliecinies, ka arī riepas ir gatavas kārotajam braucienam. Ražotāja noteiktais riepu spiediena mērījums parasti ir atrodams: vadītāja durvju ailē, uz degvielas tvertnes vāciņa vai automobiļa rokasgrāmatā. Tik pat svarīgi ir nodrošināt, ka līdzi ir rezerves riepa. Lai ceļojuma laikā justos pēc iespējas drošāk, aizved savu transporta līdzekli uz servisu un lūdz kvalificētam tehniķim to pārbaudīt.

Sagatavojies braucienam!

Atceries, ka tev jābūt tikpat sagatavotam doties ceļā kā tavai automašīnai. Dienu pirms ceļojuma kārtīgi izgulies, lai pie stūres justos modrs un būtu spējīgs nobraukt vairākas stundas no vietas. Svarīgi atcerēties, ka bezmiegs ietekmē tavu spēju ātri reaģēt, pieņemt pārdomātus lēmumus un noturēt mašīnu savā braukšanas joslā. Lai mērotu garus ceļa posmus, ieteicams apstāties vismaz reizi divās stundās. Ja brauciena laikā pēkšņi sāc izjust nogurumu, apstājies kādā drošā vietā un kārtīgi izstaipies vai arī pastaigājies vismaz 20 minūtes. Svaigais gaiss palīdzēs tev atmosties un turpināt ceļu droši. Kad nogurumu vairs nespēj pārvarēt, neriskē ar savu un citu satiksmes dalībnieku drošību un turpini braucienu tikai tad, kad būsi izgulējies.

Pievērs uzmanību ceļam!

Lai gan šķiet pašsaprotami, ka braukšanas laikā visa uzmanība jāpievērš satiksmei, bieži vien dažādi apkārtējie apstākļi to spēj novērst. Savu mobilo telefonu turi tam paredzētā turētājā un, ja iespējams, izslēdz ienākošos paziņojumus. Ja nu tomēr zvana kāds, kuram nevari neatbildēt, izmanto brīvroku atbildēšanas sistēmu vai piestāj drošā vietā ceļa malā. Savukārt, ja brauciena laikā jūties izsalcis, piestāj un izbaudi maltīti kādā degvielas uzpildes stacijā vai restorānā un turpini braucienu tikai tad, kad izsalkums remdēts. Lai gan ēdināšanas uzņēmumu piedāvātā auto kase šķiet vilinoša, jo no automobiļa nav jāizkāpj, ēšana pie stūres novērsīs tavu uzmanību no ceļa.

Apdrošini savu ceļojumu!

Ceļojumu apdrošināšana pasargās tevi no iespējamiem negadījumiem un neparedzētiem zaudējumiem ceļojuma laikā. Proti, ja ceļojuma laikā tiek sabojāta manta vai kāds garnadzis no automašīnas nozadzis bagāžu, vai ir gadījies iekļūt kādā nelaimes gadījumā un ir nepieciešama medicīniskā palīdzība, tad apdrošināšanas polise palīdzēs atgūties no negadījuma radītajiem zaudējumiem.

Ir vērts zināt, ka Covid-19 laikā polise sedz arī ar šo slimību saistītos izdevumus. Lai gan Latvijā pozitīvo Covid-19 gadījumu skaits šobrīd ir zems, tā ir aktuāla slimība visās pasaules valstīs. Ceļojuma apdrošināšana pasargās tevi no izdevumiem gadījumā, ja brauciena laikā sanāks saslimt ar šo vīrusu.

Par ADB "Gjensidige": 

ADB "Gjensidige" Latvijas filiāle ir Norvēģijas vadošās apdrošināšanas kompānijas meitas uzņēmums, kas šogad atzīmē 28 gadu jubileju. Gjensidige Latvija ir viena no TOP vadošajām apdrošināšanas kompānijām Latvijā, un tā piedāvā visus nedzīvības apdrošināšanas veidus. Gjensidige Latvija piedāvā saņemt konsultācijas, piedāvājumus, pieteikt atlīdzību vai iegādāties visa veida nedzīvības apdrošināšanu internetā (gjensidige.lv), kā arī 17 pārstāvniecībās un klientu apkalpošanas centros visā Latvijā.