Ceturtdaļa zādzību notiek neaizslēgtu durvju dēļ. Aicina vecākus pārrunāt ar bērniem drošībus noteikumus

15.08.2019

Jaunumi un preses relīzes

 • 15.04.2024
  Brauc ar velo droši!
  More
 • 12.04.2024
  Pavasaris un auto – kā parūpēties par savu spēkratu?
  More
 • 26.03.2024
  Saskaņotais paziņojums – kā to pareizi aizpildīt?
  More

Ik dienu Latvijā tiek izdarītas vidēji sešas zādzības mājokļos. Viena ceturtdaļa no zādzībām (25%) notiek tieši neaizslēgto durvju dēļ. Valsts Policijas šonedēļ izplatīja informāciju par situāciju Valmierā, kur kāda desmitgadīga meitene savā dzīvoklī pamanīja piedzērušos svešinieku, kas, neaizslēgto durvju dēļ, bija ienācis mājā un sācis uzdzīvot, radot bērnam pamatīgu izbīli. Tādēļ Gjensidige Latvija atgādina iedzīvotājiem, ka mājokļa durvīm vienmēr ir jābūt aizslēgtām un aicina vecākus rūpīgi pārrunāt ar bērniem drošības noteikumus, atrodoties mājās vieniem.

Valsts Policijas statistikas dati liecina, ka joprojām visizplatītākais noziedzīgo nodarījumu veids ir tieši zādzības. Pērn mājokļos ir reģistrētas 2286 zādzības. Šī gada pirmajos sešos mēnešos reģistrēto zādzību skaits ir vairāk nekā 830. Ļaundari 25% gadījumu mājokļos iekļūst neaizslēgtu durvju dēļ. Arī šajā nedēļā Valsts Policija fiksēja gadījumu Valmierā, kur deviņus gadus veca meitene savā dzīvoklī pamanīja piedzērušos svešinieku, kas nekaunīgi tukšoja ledusskapja saturu. Jaunā meitene ātri noreaģēja un zvanīja policijai, taču šis noziegums notika tikai viena iemesla dēļ - nebija aizslēgtas mājokļa ārdurvis.

Durvis nepieciešams aizslēgt ne tikai dodoties ikdienas gaitās, bet arī atrodoties mājās, jo zagļi, cerot gūt ātru laupījumu, bieži vien nejaušā kārtībā virina dzīvokļu durvis, cerot atrast kādu, kurš būs atstājis tās vaļā. Tādēļ svarīgi ir arī pievērst uzmanību daudzdzīvokļu namu ieejas durvīm, lai zagļi netiktu iekšā kāpņu telpā.

“Pārrodoties mājās, vairums gadījumu vērtīgās mantas - auto atslēgas, makus, somas, atstājam turpat pie durvīm. Gadījumā, ja ārdurvis netiek aizslēgtas, zaglim ir pavisam vienkārši tās atvērt, paķert mantas un doties prom nepamanītam. Tas ir dažu sekunžu jautājums,” uzsver Gjensidige Latvija Atlīdzību nodaļas vadītājs Aleksejs Kozirs un atgādina, “tādēļ ir vērts pievērst uzmanību vietai, kurā novietojat savas mantas un somas, pārrodoties mājās - tai jābūt pārskatāmai un noteikti ne zaglim pa rokai, pie pašām ārdurvīm.”

Taču ne tikai zaudētās mantas spēj atstāt rūgtuma sajūtu. Svešinieka klātbūtne mājoklī var izraisīt nopietnu emocionālo traumu un atstāt nopietnas psiholoģiskas sekas nākotnē - nepārtrauktu baiļu sajūtu par drošību, trauksmi  un panikas lēkmes, esot vienatnē.

“Šis noteikti ir vēl viens no riskiem, jo iedzīvotājiem ir grūti sadzīvot ar sajūtu, ka kāds nepazīstams cilvēks ir bijis viņu privātajā teritorijā. Īpaši nepatīkama šī situācija var izvērtsties bērniem, jo bērnu psihe vēl nav nobriedusi un emocionālās traumas tie var uztvert saasinātāk,” informē A.Kozirs.

Neaizslēgtas mājokļa durvis var rezultēties arī noklīduša mājdzīvnieka meklējumos. Dzīvnieks vēlas izpētīt, iepazīt un atrast kompāniju, tāpēc atvērtas durvis četrkājainajiem draugiem, ir liels kārdinājums. Svarīgi arī pievērst uzmanību logiem - tos bēgšanai var izmantot dzīvnieki, bet zagļiem tas ir vēl viens veids, kā iegūt laupījumu,  ja atrodaties ēkas apakšējos stāvos.

Riski, neaizslēdzot mājokļa durvis var būt bīstami un pat kritiski. Lai pasargātu tuviniekus, savu mājokli un mājdzīvniekus, Gjensidige Latvija aicina ikvienu iedzīvotāju vairākkārt pābraudīt, vai ārdurvis ir aizslēgtas un logi aizvērti.

Par ADB "Gjensidige": ADB “Gjensidige” Latvijas filiāle ir Norvēģijas vadošās apdrošināšanas kompānijas meitas uzņēmums, kas šogad atzīmē 25 gadu jubileju. Gjensidige Latvija ir viena no TOP3 vadošajām apdrošināšanas kompānijām Latvijā, un tā piedāvā visus nedzīvības apdrošināšanas veidus. Gjensidige Latvija piedāvā saņemt konsultācijas, piedāvājumus, pieteikt atlīdzību vai iegādāties visa veida nedzīvības apdrošināšanu internetā (gjensidige.lv), kā arī 17 pārstāvniecībās un klientu apkalpošanas centros visā Latvijā.