Vasara bērniem ir viens no gaidītākajiem gada periodiem, kad skola ir beigusies un var doties pelnītā atpūtā veselus trīs mēnešus. Brīvlaiks bērniem ir arī iespēja iepazīt pasauli ārpus ierastās vides, dodoties uz nometnēm, kur iegūt jaunus draugus, apgūt noderīgas prasmes un ļauties neaizmirstamiem piedzīvojumiem. Taču kā vecākiem pārliecināties, ka atpūta būs ne tikai aizraujoša, bet arī droša? Lai bērni nometnē varētu justies labi un vecāki – mierīgi, apdrošināšanas kompānija “Gjensidige” aicina savlaicīgi pievērst uzmanību būtiskākajiem drošības aspektiem.
Kā pārliecināties par nometnes kvalitāti?
Jau laikus vērts noskaidrot, vai nometne ir oficiāli reģistrēta un tai ir nepieciešamās atļaujas, kā arī vai tā atbilst noteiktiem drošības un higiēnas standartiem. Tāpat vēlams painteresēties par audzinātāju skaitu un pieredzi. Īpaši svarīga ir arī pirmās palīdzības pieejamība un skaidrs rīcības plāns ārkārtas gadījumiem, piemēram, traumu, slimību vai nelabvēlīgu laikapstākļu gadījumā.
Vecākiem ieteicams uzdot jautājumus arī par nometnes ikdienas kārtību, bērnu uzraudzības principiem un vecāku informēšanas kārtību. Ja iespējams, vēlams apmeklēt atvērto durvju dienas vai iepazīties ar vidi un organizatoriem pirms nometnes sākuma. Apzināta izvēle ļauj vecākiem būt mierīgiem par savu bērnu, savukārt bērnam – izbaudīt vasaru ar pārliecību, ka viņš atrodas uzticamās un gādīgās rokās.
Drošība sākas jau pirms došanās uz nometni
Viens no būtiskākajiem priekšnosacījumiem veiksmīgai nometnes pieredzei ir savlaicīga un atklāta saruna ar bērnu par drošību un atbildīgu uzvedību. Lai arī nometnē galvenais mērķis ir izklaide un piedzīvojumi, bērnam jābūt sagatavotam dažādām situācijām un jāzina, kā rīkoties, lai izvairītos no traumām vai konfliktiem ar citiem bērniem. Rotaļas un fiziskas aktivitātes, bieži norit spraigā gaisotnē, kurā bērni mēdz aizrauties un aizmirst par piesardzību. Tāpēc jau mājās var ar bērnu izrunāt, ka neuzmanīga skriešana, grūstīšanās vai rāpšanās pa nepiemērotām konstrukcijām var beigties ar kritieniem, nobrāzumiem vai pat nopietnākām traumām.
Ar bērnu svarīgi pārrunāt uzvedību grupā – cienīt citus, izvairīties no konfliktiem un laikus ziņot pieaugušajiem, ja kāds uzvedas agresīvi. Nometnē galvenais ir sadarbība un draudzīga gaisotne, nevis uzvara par katru cenu. Ja kādam kļūst slikti vai rodas bīstamas situācijas, jāinformē pieaugušie un jāaptur aktivitāte, nevis jāklusē. Palīdzot citiem, bērns iegūst līdzīgu atbalstu un mācās rūpēties gan par sevi, gan citiem. Tas veicina empātiju, atbildību un cieņpilnu uzvedību, kas noder arī ārpus nometnes.
Higiēna un ēšanas paradumi
Nometnē bērnu rokas saskaras ar dažādiem priekšmetiem un vidi, tāpēc regulāra roku mazgāšana, īpaši pirms ēšanas, ir būtiska, lai mazinātu vīrusu un baktēriju izplatīšanos. Tāpat svarīgi izskaidrot, ka ēdienus un dzērienus nedrīkst atstāt atvērtus vai ilgstoši glabāt karstumā, jo tas var radīt saindēšanās risku. Steiga un ēšana kustībā var izraisīt aizrīšanos vai gremošanas problēmas, tāpēc mierīga maltīte palīdz saglabāt bērnu veselību un drošību.
Saules un augu radītie apdraudējumi
Uzturēšanās saulē vairo prieku, palīdz bērna organismam sintezēt D vitamīnu, kas stiprina kaulus un imunitāti, kā arī veicina aktīvāku dzīvesveidu. Tomēr pārmērīga uzturēšanās saulē bez pienācīgas aizsardzības var radīt nejaukas sekas, tāpēc iesakāms valkāt cepuri un saulesbrilles, kā arī uzņemt pietiekami daudz šķidruma. Svarīgi izskaidrot bērnam, kā pareizi lietot saules aizsargkrēmu – to nepietiek uzklāt tikai no rīta, aizsargkrēma kārta jāatjauno ik pēc pāris stundām, kā arī pēc peldēšanās. Jāpārliecinās, ka bērns saprot – saules krēms nav tikai “tāpat vien”, bet gan aizsardzības līdzeklis, kas palīdz novērst apdegumus, ādas lobīšanos un vēlāk dzīvē – arī ādas slimības.
Arī dažādi augi Latvijas dabā var būt bīstami bērnu veselībai. Latvānis ir zināmākais piemērs – tā sula uz ādas var izraisīt smagus ķīmiskus apdegumus, kas vēlāk pārvēršas čūlās un var atstāt rētas. Ja saskare tomēr notikusi – uzreiz jāvēršas pie pieaugušā.
Kukaiņu kodumi un alerģijas
Nometņu dzīve bieži norit dabas tuvumā, un tas nozīmē arī saskarsmi ar dažādiem kukaiņiem - odiem, dunduriem, lapsenēm, bitēm. To dzēlieni var izraisīt ne tikai īslaicīgas sāpes un pietūkumu, bet arī spēcīgas alerģiskas reakcijas, kas izpaužas kā izsitumi vai elpas trūkums. Šo risku mazināšanai bērna somā būtiski ir ievietot pretinsektu līdzekļus un jāiemāca, kā un kad tos lietot. Vecākiem noteikti vajadzētu informēt nometnes personālu, ja bērnam ir zināmas alerģijas, piemēram, uz bišu dzēlieniem vai kukaiņu kodumiem, kā arī jānodrošina, lai somā būtu līdzi nepieciešamie medikamenti.
Tāpat būtiski ir iemācīt bērnam, kā pareizi pārbaudīt savu ķermeni un drēbes pēc pastaigas pa mežu vai gar zāli – ērces var pielipt nemanot un to kodumi izraisīt Laimas slimību un ērču encefalītu. Efektīvākā aizsardzība pret encefalītu ir vakcīna, kas jāveic jau laikus.
Nelaimes gadījumu apdrošināšana
Neraugoties uz rūpīgu sagatavošanos un drošības ievērošanu, negadījumi joprojām iespējamis - sastiepumi, lūzumi, kukaiņu kodumi vai pēkšņa nepieciešamība saņemt medicīnisko palīdzību. Šādās situācijās būtiska loma ir nelaimes gadījumu apdrošināšanai, kas sniedz finansiālu atbalstu neparedzētu izdevumu segšanai un ļauj vecākiem izvairīties no papildu stresa brīžos, kad bērnam nepieciešama steidzama palīdzība. Apdrošināšanas polisi var iegādāties gan individuāli, gan arī to var nodrošināt nometnes organizators. Šādā gadījumā vecākiem jānoskaidro, vai tā ir apmaksāta un stājusies spēkā.