Sanita Glovecka: rūpīga izpēte pasargā no nepatīkamām situācijām

01.11.2021

Jaunumi un preses relīzes

  • 15.04.2024
    Brauc ar velo droši!
    More
  • 12.04.2024
    Pavasaris un auto – kā parūpēties par savu spēkratu?
    More
  • 26.03.2024
    Saskaņotais paziņojums – kā to pareizi aizpildīt?
    More

Apdrošināšana ir svarīga personīgās finanšu plānošanas sastāvdaļa. Pirmie risku apdrošināšanas gadījumi tika novēroti jau vairākus gadsimtus pirms mūsu ēras - senajā Ķīnā un Babilonā. Savukārt Latvijā tā aizsākās 1920. gadā, kad Latvijas Satversmes sapulce pieņēma likumu par strādnieku apdrošināšanu. Taču, neskatoties uz tās seno vēsturi un gandrīz universālo piemērojamību, joprojām pastāv daudz neskaidrību un pat skepse par apdrošināšanas pakalpojumiem. Nereti, to ietekmē sajūta, ka nauda šķietami tiek ieguldīta "tukšumā". Rodas jautājums - kā izvērtēt apdrošināšanas nepieciešamību un kādas ir biežākās kļūmes apdrošināšanas iegādē?

Apdrošināšanas polises iegāde ir saprātīgs lēmums, lai pasargātu sevi no riskiem, jo īpaši ekonomiskā vidē, kurā iedzīvotāju reālie ienākumi bieži paliek nemainīgi, savukārt izdevumi nelaimes gadījumā pieaug. Statistikas dati liecina, ka apdrošināšanas pakalpojumus visbiežāk izmanto cilvēki vecumā no 30 - 39 gadiem. Savukārt 2021.gadā Gjensidige Latvija veiktā studentu aptauja, kurā piedalījās 120 respondenti, norāda, ka vairāk kā trešā daļa jauniešu vecumā no 23 - 27 gadiem nav informēti, kā noformēt apdrošināšanas polisi. Šādas paradumu izmaiņas vecuma grupās skaidrojamas ar finansiālajām iespējām un pratību - cilvēki pēc 30 gadiem ir finansiāli patstāvīgāki un tie iegādājas pirmos automobiļus, īpašumus vai biežāk dodas ceļojumos. Tomēr, jebkurā vecuma grupā ir pietiekami daudz cilvēku, kas apdrošināšanu neiegādājas neticības vai skepses vadīti.

"Ar mani nekas nenotiks"

"Kamēr pērkons nenorībēs, tikmēr zemnieks krustu nepārmetīs!" Ārzemēs savlaicīga īpašuma, nelaimes gadījumu vai veselības apdrošināšana ir ierasta prakse. Taču pie mums apdrošināšana bieži vien tiek uztverts kā veltīgs, nevis vērtīgs ieguldījums. Paši iedzīvotāji iemeslus raksturo dažādi - kāds par to ir aizdomājies, bet trūkst laika izpētīt apdrošinātāju piedāvājumu, kāds netic, ka nelaimes gadījumā apdrošinātājs būs godprātīgs un segs zaudējumus, savukārt kādam ir sajūta, ka ik mēnesi veiktās apdrošināšanas izmaksas "aiziet zudībā", jo līdz šim nekad nekas slikts nav noticis.

"Cilvēka dabā ir ticēt, ka ar viņu nekas slikts nenotiks. Tādēļ, esam dzirdējuši viedokļus, ka apdrošināšanas maksājums šķiet veltīgs un vairāk kā dāvana apdrošināšanas uzņēmumam. Tomēr jāatceras, ka mēs nevaram kontrolēt apkārtējos procesus. Mūsu ierasto dzīves gaitu var sarežģīt dažādi notikumi - kaimiņi augšstāvā applūdināja dzīvokli, kāds nozaga automašīnu, piedzīvojam pēkšņas traumas vai invaliditāti - nepatīkama situācija var gadīties ikvienam. Apdrošināšana ir spēcīgs mehānisms, lai aizsargātu intereses no neparedzētiem zaudējumiem un izdevumiem, kuru slogu uzņemsies apdrošināšanas kompānija, tādēļ apdrošināšana būtu jāuztver kā glābšanas veste laivā - vētra, iespējams, nepienāks, taču nelaimes brīdī cilvēks būs finansiāli pasargāts," stāsta ”Gjensidige Latvija” vadītāja Sanita Glovecka.

Kam jāpievērš uzmanība

Lai arī parakstot jebkuru līgumu pats svarīgākais ir sākotnēji to izlasīt pilnībā, ir dažas nianses, kas var palīdzēt "uzķert", kuras polises piedāvā lielāku risku segumu. Pirmais ieteikums - apskatīt pašrisku. Pašrisks ir naudas summas, kas, iestājoties apdrošināšanas gadījumam, mums būs jāsedz pašiem. Kādreiz šī summa ir fiksēta, piemēram, 300 eiro, savukārt citos gadījumos, tā atrunāta procentos no zaudējuma apmēra. Lētākās apdrošināšanas polises parasti iekļauj lielāku pašrisku, attiecīgi saskaroties ar problēmu, pat ar esošu apdrošināšanas polisi, var gadīties, ka zaudējums pilnībā jāsedz pašam, jo tas nepārsniedz pašriska vērtību. Polises bez pašriska izmaksā dārgāk, bet līdzekļus iespējams ietaupīt ilgtermiņā. Otrais ieteikums - zināt, ko esi izvēlējies un apdomāt visus riskus uzreiz! Tas īpaši attiecas, piemēram, uz ceļojumu apdrošināšanu. Jāņem vērā, ka, ja gūsi, traumas kāpjot kalnos, slēpojot vai braucot ar kādu ekstrēmāku ūdens transportlīdzekli, atlīdzību saņemsi tikai gadījumā, ja būsi izvēlējies paaugstināta riska polisi. Savukārt, iegādājoties īpašuma apdrošināšanu, necenties ietaupīt un pie seguma izvēlēties lētāko polisi. "Privātmāju apdrošinātāji nereti vēloties ietaupīt, neizvēlas, piemēram, zibens radīto bojājumu segumu. Diemžēl jārēķinās, ka ja zibens spēriena rezultātā, tiks bojātas mājā esošā ierīces, atlīdzība izmaksāta netiks. Cilvēkiem, kas jau ir izvēlējušies investēt drošībā, ir jāsaprot, ka ilgtermiņā apdrošināšanas izmaksās saudzē no lieliem finansiāliem zaudējumiem, tādēļ taupīt uz to rēķina, noformējot lētāko polisi, kurā nav iekļauti visi riski, ne vienmēr var izrādīties labākais lēmums," skaidro S. Glovecka.

S. Glovecka uzsver, ka katrs gadījums ir individuāls, taču lielākoties polises cena būs atkarīga no īpašuma tehniskā stāvokļa un nolietojuma pakāpes, riskiem un apdrošināšanas noteikumiem. Cena būs optimāla, ja apdrošināšanā tiks iekļauti tikai visticamākie apdrošināšanas gadījumi. Tādēļ vēlamos risku segumus ieteicams apsvērt vēl pirms apdrošināšanas līguma parakstīšanas, lai nesastaptos ar pārpratumiem. Bet pats galvenais - izlasīt visus līguma nosacījumus un nekautrēties uzdot jautājumus konsultantam!

Par ADB Gjensidige:

ADB Gjensidige Latvijas filiāle ir Norvēģijas vadošās apdrošināšanas kompānijas meitas uzņēmums, kas šogad atzīmē 27 gadu jubileju. Gjensidige Latvija ir viena no TOP vadošajām apdrošināšanas kompānijām Latvijā, un tā piedāvā visus nedzīvības apdrošināšanas veidus. Gjensidige Latvija piedāvā saņemt konsultācijas, piedāvājumus, pieteikt atlīdzību vai iegādāties visa veida nedzīvības apdrošināšanu internetā (gjensidige.lv), kā arī 17 pārstāvniecībās un klientu apkalpošanas centros visā Latvijā.